پروژه های گردشگری و میراثی گیلان در سفر رییس جمهور افتتاح شدند

پروژه های گردشگری و میراثی گیلان در سفر رییس جمهور افتتاح شدند.

پروژه های گردشگری و میراثی گیلان در سفر رییس جمهور افتتاح شدند

 در این سفر تعدادی از پروژه‌ها در بخش‌های مختلف مورد بهره برداری قرار گرفت و همچنین در این سفر هتل شهرزاد به دستور رییس جمهور و با حضور طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری افتتاح شد.

شهرود امیر انتخابی ضمن تاکید به توجه به جایگاه ویژه گردشگری ، در مورد برنامه ریزی گردشگری به عنوان قلب تپنده اقتصاد کشور اشاره کرد. مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان در ادامه گفت: بر اساس مطالعات انجام شده به ازای هر 6 نفر گردشگر خارجی که وارد کشور شود، یک شغل به طور مستقیم و به ازای هر 25 گردشگر داخلی هم یک شغل ایجاد می شود. وی افزود: گردشگری به یکی از بزرگترین و سریع ترین صنایع در حال رد تبدیل شده است و مزایای آن در ابعاد مختلف از جمله نقش مهم آن در تعادل و توازن اجتماعی ، فقرزدایی ، تعاملات فرهنگی ، حفظ و بهبود منابع طبیعی و میراث فرهنگی (باعنوان صنعت سفید )، تولید ناخالص داخلی (GDP) مصرف و گردش پول، ایجاد سرمایه گذاری ، توسعه زیرساخت ها و بالاترین ضریب تکاثر اشتغال در سطح جهانی اثبات شده است و به دلیل اهمیت نیروی انسانی در این صنعت و اتکا آن به ارائه خدمات موجب افزایش اشتغال و درآمد می شود.

وی در ادامه افزود : برای اولین بار در تاریخ کشورمان تمامی مسئولان نظام ، مقام معظم رهبری (مدظله العالی )، رییس جمهور محترم ، وزرا و سران قوا به این نتیجه رسیده اند که باید از گردشگری به عنوان یکی از مهم ترین محورهای شکوفایی اقتصاد کشور استفاده کرد.

امیر انتخابی همچنین گفت: تصمیم و عزم لازم در دولت برای جذب گردشگر ورونق صنعت گردشگری در کشور وجود دارد و درآمد های نفتی از یک سو و وجود موانع فرهنگی و امنیتی بر سر راه جذب گردشگر خارجی از سوی دیگر هر چند حرکت دولت را با کندی مواجه ساخته است اما هرگز نتوانسته است در حرکت و عزم دولت در مسیر رونق و توسعه گردشگری در کشور خللی ایجاد کند. روند جذب گردشگر زمانبر و وابسته به متغیرهای زیادی است ، کارهایی در گذشته انجام شده است که باید آن ها را ادامه داد و کارهای نشده که باید آنها را آغاز کرد.

وی ضمن اشاره به مسئل تحریم های ناعادلانه به عنوان مهم ترین عامل عدم سرمایه گذاری های داخلی و خارجی صنعت گردشگری در کشور ، بیان کرد : دولت در مواضع خود در خصوص گردشگری و ایجاد اشتغال از این صنعت تغییری نداده است و مواضع خود را حفظ کرده است. بحث توسعه گردشگری در کشور ارتباط مستقیمی با امنیت ملی در کشور پیدا کرده است و حفظ و تامین امنیت ملی از طریق جذب سرمایه گذار خارجی و گردشگری در راستای توسعه اقتصادی در کشور تعریف می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان توجه منتقدین را به این نکته که اعتماد گردشگران ، آژانس های مسافرتی ، بخش های تبلیغاتی و امنیتی چیزی نیست که بتوان در کوتاه مدت بدست آورد ، خواستار شد و افزود: از منظر سیاستگذاری، صنعت گردشگری در ایران سوددهی لازم را داشته باشد طوری که عده ای در گسترش آن منافع داشته و به لابی توسعه صنعت گردشگری تبدیل شوند. تجربه کشورهای موفق بیانگر آن است که جذب گردشگر یک فرایند بلند مدت است و اکنون بیش از 50 درصد معضل اشتغال در کشورهای در حال توسعه از طریق صنعت گردشگری رفع می شود.

گفتنی است در مراسم افتتاح هتل شهرزاد لاهیجان که همزمان با سفر رییس جمهور و هیات همراه به استان گیلان به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد ، ۳ اقامتگاه بومگردی و ۱۰ طرح مرمتی میراثی جمعا با حجم سرمایه گذاری ۳۶ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان در حضور رییس جمهور به بهره برداری رسید.

آخرین اخبار

مجمع عمومی عادی سالیانه و انتخابات بازرسین
مجمع عمومی عادی سالیانه جامعه هتلداران گیلان، در ساعت 16 روز پنجشنبه مورخ 1396/08/04 در مهمانسرای المپیک رشت برگزار می گردد.
پیام نوروزی
پیام تبریک مدیر عامل جامعه هتلداران استان گیلان به مناسبت فرا رسیدن سال 1396
پیام تبریک جامعه هتل داران به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار
هیات مدیره جامعه هتل داران گیلان درپیامی فرارسیدن روز خبرنگار را به اصحاب رسانه و جامعه خبری استان گیلان تبریک گفت.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی تأکید کرد؛ رشد گردشگران ورودی به کشور به‌رغم تمام تهدیدهای بین‌المللی
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «گردشگری ورودی در ایران در یک سال اخیر به رغم تمام تهدیدهای بین المللی به ویژه در ماه های اخیر، رشد مطلوبی را تجربه کرد. ورود گردشگران خارجی تنها در پنج‌ماه نخست امسال ۴۵ درصد رشد داشته است و بیش از 3 میلیون و 140 هزار نفر از فروردین‌ تا مردادماه ۹۷ به ایران سفر کردند.»