رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور مطرح کرد؛ افزایش گردشگر خارجی بر طبق آمارها در سال 97 / اقدامات خوبی در جهت گردشگری منطقه ای صورت گرفته است / بهره برداری از 90 درصد پروژه های گردشگری گیلان تا پایان دولت دوازدهم

دکترعلی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور در حاشیه ی بازدید از موزه ی میراث روستایی گیلان گفت : 90 درصد پروژه های گردشگری در استان گیلان در دولت دوازدهم به بهره برداری خواهد رسید.

رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور مطرح کرد؛ افزایش گردشگر خارجی بر طبق آمارها در سال 97 / اقدامات خوبی در جهت گردشگری منطقه ای صورت گرفته است / بهره برداری از 90 درصد پروژه های گردشگری گیلان تا پایان دولت دوازدهم

دکتر علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کشور در حاشیه ی  سفر خود به استان گیلان  و در بازدید از موزه میراث روستایی در گفتگویی اظهار داشت : استان گیلان یکی از مناطق فوق العاده ی زیبا و گردشگر پذیر کشور است و خوشحالیم که عنوان کنیم بیش از 210 پروژه در حوزه ی گردشگری در گیلان در حال اجراست و نکته ی مهم این است که 41 پروژه از این 210 پروژه ساخت هتل است و ده پروژه از این تعداد نیز ساخت هتل های 4 و پنج ستاره می باشد .

وی افزود : پروژه های مذکور این نوید را می دهد که در سالهای آتی بخش گردشگری در گیلان هر چه بیشتر رونق یابد و به گفته ی مدیر کل میراث فرهنگی گیلان 90 درصد این پروژه ها در دولت دوازدهم به بهره برداری خواهند رسید و با بهره برداری از این پروژه ها زیر ساخت های گردشگری در گیلان بیشتر خواهد شد و انشالله گیلان نقطه و سرآمدی برای گردشگری شود .

وی در خصوص موزه ها عنوان کرد : موزه ها در کشور جز مزیت های گردشگری هستند و ایران علاوه بر طبیعت بسیار متنوع و زیبایی که دارد جز ده کشور دارای پتانسیل گردشگری در دنیا شناخته می شود و همچنین به واسطه ی تاریخی بودن کشورمان بنابراین موضوعات فرهنگی و تاریخی از ویژگیهایی است که گردشگران خارجی به آن توجه دارند و موزه ها یکی از قطب های مهم بازدید گردشگران خارجی هستند .

مونسان افزود : در دولت تدبیر و امید تعداد موزه های فعال کشور از 600 واحد عبور کرده و امیدواریم که موزه های غیر دولتی نیز به بهره برداری برسد .

وی در خصوص موزه ی میراث روستایی گیلان گفت : این موزه نیز با یک موضوع متفاوت به مباحث آداب و سنن مردمام گیلان می پردازد و آمار بازدید کنندگان این موزه نیز آمار خوبی است .

وی ادامه داد : سایت موزه ی میراث روستایی گیلان سایت بزرگی است و از مدیر کل میراث فرهنگی گیلان درخواست می کنم که کمک کنند تا سرمایه گذاران بخش خصوصی به این موزه ورود کنند و شاهد سایت کاملی در کنار موزه باشیم و بتوانیم موضوعات متنوع گردشگرس را به این 285 هکتاری که پر از پتانسیل ، اقامت  و تفریح گردشگران است اضافه کنیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کشور در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر تحریم ها بر گردشگری کشور گفت : تحریم ها تا حدودی تاثیر گذار بوده است به ویژه در زمینه ی پروازها و خصوصا پروازهای مستقیم که یکی از مولفه های گردشگری خارجی و توسعه ی این گردشگری است ، برخی از پروازها قطع شد و برخی دیگر کاهش یافت اما خرسندیم که در سازمان میراث فرهنگی کشور از انتهای سال 96 که بحث تحریم ها و خروج از برجام توسط آمریکا مطرح شده بود در همان زمان ستادی در سازمان تشکیل شد و بر روی راهکارهای مختلفی در این خصوص اندیشه و فکر صورت گرفت و ما به موازات این بحث تمرکز را بر روی گردشگری منطقه ای را افزایش دادیم و کشورهای هدف گردشگری جدیدی را اضافه کردیم.

مونسان افزود : اقدامات خوبی انجام شد به عنوان نمونه هزینه های روادید کشور عراق صفر شد ،با کشور عمان لغو روادید یکطرفه شد و نتیجه این شد که سه ماهه نخست سال 98 در مقایسه با مدت مشابه در سال 97 ،از حدود 2700 سال گذشته به بیش از 12400 نفر در سال 98 رسیده ایم و اخیرا نیز لغو روادید یکطرفه با کشور چین انجام شد و کشور چین  150 میلیون گردشگر خروجی در سال 2018 میلادی داشته که بازار بزرگ گردشگری برای ما محسوب می شود  .

وی افزود : علاوه بر اینها بزودی حجم تبلیغات وسیعی را در چین برنامه ریزی کرده ایم که ان شاالله گروههای مختلف گردشگری ایران اجرای برنامه های متنوعی را در کشور چین برای معرفی جاذبه های ایران خواهند داشت .

مونسان در پایان گفت : اگر ما در نقاطی ریزش و کاهش بحث گردشگری را داشته ایم در موارد دیگری فعالیت های خوبی داریم و در مجموع از چهار میلیون و 700 هزار نفر گردشگر خارجی در سال 96 به عدد 7 میلیون و 800 هزار گردشگر در سال 97 رسیدیم که رشد 52 درصدی را نشان می دهد و امیدواریم که همچنان بتوانیم مسیر گردشگری که پیام صلح و دوستی ملت ها و کشورها را با خود به همراه دارد را پیش ببریم./برنا

آخرین اخبار

مجمع عمومی عادی سالیانه و انتخابات بازرسین
مجمع عمومی عادی سالیانه جامعه هتلداران گیلان، در ساعت 16 روز پنجشنبه مورخ 1396/08/04 در مهمانسرای المپیک رشت برگزار می گردد.
پیام نوروزی
پیام تبریک مدیر عامل جامعه هتلداران استان گیلان به مناسبت فرا رسیدن سال 1396
پیام تبریک جامعه هتل داران به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار
هیات مدیره جامعه هتل داران گیلان درپیامی فرارسیدن روز خبرنگار را به اصحاب رسانه و جامعه خبری استان گیلان تبریک گفت.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی تأکید کرد؛ رشد گردشگران ورودی به کشور به‌رغم تمام تهدیدهای بین‌المللی
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «گردشگری ورودی در ایران در یک سال اخیر به رغم تمام تهدیدهای بین المللی به ویژه در ماه های اخیر، رشد مطلوبی را تجربه کرد. ورود گردشگران خارجی تنها در پنج‌ماه نخست امسال ۴۵ درصد رشد داشته است و بیش از 3 میلیون و 140 هزار نفر از فروردین‌ تا مردادماه ۹۷ به ایران سفر کردند.»