عضو جامعه هتلداران گیلان و مدیر هتل شبستان خبر داد : برگزاری همایش بزرگ جامعه هتلداران گیلان در آبانماه جاری / اخذ گواهی استاندارد توسط هتل شبستان نخستین بیزنس هتل گیلان

به جهت معرفی هتل شبستان به سراغ مدیریت این هتل مهندس " علینقی مهرورز " رفتیم و با ایشان در خصوص حرفه ی هتلداری و امکانات و شرایط هتل شبستان به گفتگو نشستیم .البته ناگفته نماند هتل شبستان که یک هتل 4 ستاره مدرن در شهر رشت است ، توانسته عنوان نخستین هتل دارنده ی گواهی استاندارد را کسب نماید.

عضو جامعه هتلداران گیلان و مدیر هتل شبستان خبر داد : برگزاری همایش بزرگ جامعه هتلداران گیلان در آبانماه جاری / اخذ گواهی استاندارد توسط هتل شبستان نخستین بیزنس هتل گیلان

روابط عمومی جامعه هتلداران گیلان در نظر دارد به جهت آشنایی مخاطبین سایت این جامعه با فعالیت هتل های گیلان و معضلاتی که بعضا این صنف با آن درگیر هستند ، مصاحبه هایی با محوریت معرفی و بیان عملکردها از مدیران هتل های مطرح استان انجام داده و در سایت جامعه هتلداران گیلان درج نماید .بدیهی است که مصاحبه های اینچنینی موجب آشنایی هر چه بیشتر مردم و گردشگران با کارآفرینان و فعالان بخش گردشگری خواهد شد و معرفی جامع و کاملی از امکانات این بخش را به علاقمندان ارایه خواهد داد.

 

به جهت معرفی هتل شبستان به سراغ مدیریت این هتل مهندس " علینقی مهرورز " رفتیم و با ایشان در خصوص حرفه ی هتلداری و امکانات و شرایط هتل شبستان به گفتگو نشستیم .البته ناگفته نماند هتل شبستان که یک هتل 4 ستاره مدرن در شهر رشت است ، توانسته عنوان نخستین هتل دارنده ی گواهی استاندارد را کسب نماید.

در ادامه ،گفتگوی ما با جناب آقای " مهرورز " مدیریت هتل شبستان را می خوانید :

 

 

لطفا خود را برای مخاطبان ما معرفی کنید .

 

بنده علینقی مهرورز هستم ، دانش آموخته ی رشته مهندسی معماری و حدود شش سال و اندی است که هتل شبستان را احداث کرده ام و با درجه ی چهار ستاره در حال فعالیت هستیم.

 

در زمینه ی امکانات هتل و کارکنان لطفا توضیحاتی ارایه دهید.

 

در حدود 20 اتاق در هتل شبستان داریم که همه ی اتاق های آن به صورت VIP و مجهز به همه ی امکانات مدرن روز می باشد و شاید اولین بیزنس هتل در گیلان باشیم. دو ماه است که گواهی استاندارد برای ما صادر شده که از این باب نخستین هتل دارنده ی گواهی استاندارد در گیلان و شهر رشت هستیم.

30 کارمند و پرسنل داریم که بالغ بر 70 درصد آن خانم ها هستند و از تعداد 30 نفر ، 25 نفر دارای مدارک لیسانس و فوق لیسانس می باشند و 50 درصد پرسنل هتل شبستان به زبان انگلیسی مسلط اند.

 

اخذ گواهی استاندارد چه مزیتی برای یک هتل دارد و روند دریافت آن چگونه است ؟

 

در سالهای گذشته مواردی از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور به صورت بخشنامه عنوان شد که هتل ها باید استاندارد سازی شوند و مزیت استاندارد سازی برای یک هتل این است که دولت متعهد شده ، هتل هایی که دارای این گواهینامه باشند می توانند نرخ های هتل را خود تعیین کنند و فقط سازمان میراث فرهنگی و جامعه هتلداران این نرخ ها را تایید می کنند یعنی خود هتلدار تشخیص می دهد که چه زمانی و با چه قیمتی یک میهمان را پذیرش کند .

فرآیند اخذ گواهینامه استاندارد بدین صورت است که شرکت هایی تحت عنوان عامل چهارم چهارچوب های مشخصی را برای دریافت گواهینامه مشخص می کنند .آیتم ها و شاخصه هایی برای هتل ها وجود دارد ، مثلا هتل 4 ستاره ویژگی های آن مشخص است .فضاهایی که هتل باید داشته باشد عنوان شده است و 50 درصد از این استانداردها به خدمات هتل تعلق دارد ، یعنی اگر هتلی داشته باشید با تعداد اتاق های کم اما خدمات شما 50 درصد باشد می توانید یک هتل تاپ شوید .

بر طبق این فرآیند ، یک نماینده از جامعه هتلداران ، نماینده ای از شرکت عامل چهارم که کارشناسان آن در 5 رده هستند هتل را از نظر بهداشت محیط ، بهداشت عمومی ، ساختمان ، تاسیسات ، الکترونیک ، آموزش و ... بررسی می کنند و نظر خود را به سازمان میراث فرهنگی اعلام می نمایند ، پس از آن سازمان میراث فرهنگی ، کمیته ای را که شامل مدیر کل میراث ، معاون گردشگری ، نماینده جامعه هتلداران و شرکت عامل تطبیق است تشکیل می دهد و پس از نظر نهایی این گواهینامه صادر می شود .هتل شبستان پس از چهار سال و طی کردن تمامی این مراحل موفق به اخذ گواهینامه استاندارد گردید.

 

به نظر شما سایر هتل ها در شهر رشت و گیلان چگونه باید به بحث استاندارد سازی توجه داشته باشند ؟

 

صد در صد بحث استاندارد سازی یک عامل مهم در ارتقای کیفی فعالیت هتل هاست اما این امر   را در نظر بگیرید هتلی که 30 سال از قدمت آن می گذرد چگونه باید استاندارد سازی کند؟ به عنوان مثال در آن زمان پله فرار رسم نبود اما اکنون پله اضطراری و بحث سیستم ضد  حریق لازم و ضروری است .بسیاری از آیین نامه های مهندسی پس از زلزله تغییر کرده اند و نحوه ارایه پروانه از سوی شهرداری به ساختمان ها نیز عوض شده است و بهمین دلیل هتل ها می بایست تمامی امکانات ایمنی از نظر ساختمانی را داشته باشند ، بدین جهت هتلی که بخواهد خود را با استانداردهای روز هماهنگ کند باید هزینه های هنگفتی را متقبل شود تا در نهایت بتواند گواهی استاندارد را اخذ نماید .اعتقادم این است که دولت ، سازمان میراث فرهنگی و هر نهادی که گواهی استاندارد را برای هتل ها الزام می داند باید اعتبار و تسهیلاتی را در اختیار هتل ها قرار دهد تا هتل ها بتوانند خود را بروز کنند .عمر اکثر هتل های کشور 40 سال و بیشتر است ، اگر بنده توانستم موفق به اخذ این گواهینامه شوم به این دلیل بود که رشته ی تخصصی من معماری و نگاهم نگاه فنی به هتلداری بود و از دوستان خود در جهت ایجاد یک هتل بروز کمک گرفتم.

 

 

جنابعالی عضو کمیسیون بازاریابی ، اقتصادی و تبلیغات جامعه هتلداران گیلان هستید ، این کمیسیون چه رویکرد و هدفی دارد ؟

 

کمیسیون بازاریابی ، اقتصادی و تبلیغات یکی از کمیسیون های فعال جامعه هتلداران گیلان و همینطور حوزه ی گردشگری است .25 هتل 3 الی 5 ستاره عضو کمیسیون هستند .به شخصه در اکثر نمایشگاههای داخلی و خارجی شرکت کرده ام تا بدین ترتیب بتوانم با فن آوریهای جدید  هتل ها آشنا شده و به دوستان هم ارایه دهم . در کنار این موضوع پیگیر برگزاری اولین همایش جامعه هتلداران گیلان هستیم و در جریان هستید که نخستین همایش جامعه هتلداران کشور در چهارم مهر ماه جاری در هتل اسپیناس تهران برگزار شد و ما نیز از دو ماه پیش از این ، ایده ی برگزاری همایشی بزرگ را در گیلان داشتیم که مقدمات آن نیز فراهم شده است.

 

همایش جامعه هتلداران گیلان چه زمانی برگزار خواهد شد و هدف از آن چیست؟

 

این همایش به جهت قدردانی از هتل ها و کارکنان آنها و برشمردن برخی از مشکلات و اهداف دربیست و سوم آبان ماه جاری در هتل معین فومن برگزار می شود و مذاکرات اولیه با چند بانک و شرکت به عنوان اسپانسر نیز صورت گرفته تا این همایش را به نحو شایسته برگزار کنیم .

برخی از هتل های گیلان درگیر مشکلات خاص خود هستند .بعضی از هتل ها به علت کسادی بازار گردشگری نتوانستند وام های خود را پرداخت کنند و معوقاتی  دارند و بانک ها نیز به خاطر معوقات این هتل ها را تحت فشار قرار داده اند .مورد دیگر این است که بر طبق قانون هتل ها می توانند در پایان سال از 50 درصد معافیت مالیاتی برخوردار باشند که عموما شعبات دارایی در استان گیلان این کار را انجام نمی دهند و دفاتر هتل ها را به هر دلیلی رد می کنند و بدین ترتیب مشمول 50 درصد نمی شویم .سازمان تامین اجتماعی نیز در سال 90 قانونی را ابلاغ کرد که بر مبنای آن کارآفرینان می توانستند از ماده 80 برای پرداخت حق بیمه استفاده کنند که شامل  تخفیفات بیمه ای بود ، این قانون در سال 94 حذف شد و هم اکنون به جای اینکه بخواهیم 5 میلیون تومان حق بیمه پرداخت  کنیم باید چند برابر حق بیمه پرداخت کنیم و این اجحافی است که دولت در حق هتلداران و صنوف وارد کرده است ، این موارد سنگی در جلوی پای کارفرمایان است و کارفرما نیز به انحای مختلف کارگر را بیمه نمی کند و این موجب بی انگیزگی کارگر خواهد شد البته ناگفته نماند در هتل شبستان حق بیمه کارکنان تماما توسط خود هتل پرداخت می شود و اعتقاد ما این است که بدین ترتیب برای پرسنل خود امنیت شغلی ایجاد کنیم.

هدف دیگری که از برگزاری همایش هتلداران گیلان دنبال می کنیم بحث آموزش کارکنان هتل هاست ، برخی هتل ها به لحاظ کمبود منابع مالی در فروش ها ، از پرسنل آموزش دیده استفاده نمی کنند و این می تواند آفتی برای هتلداری باشد .چون اگر مشتری نتواند خدمات خوبی را دریافت کند دوباره به آن هتل باز نخواهد گشت. البته هتل شبستان در حدود دو ماه است که  آموزش موضوعات مختلف هتلداری را برای همه ی پرسنل در یک روز از هفته و پس از اتمام کار اجباری کرده و توسط اساتید هتلداری گیلان و گاها ایران ، این کلاسها برگزار می شود .

تاسیس شرکت تعاونی ، توزیع و تولیدی جامعه هتلداران  یکی دیگر از اهداف جامعه هتلداران گیلان از برگزاری همایش است ، بسیاری از هتل ها برای تهیه ی مایحتاج روزانه ی خود دچار مشکل هستند این مایحتاج شامل شامل  لوازم بهداشتی ، حوله ، ملحفه و ... می شوند که هتل ها با این موضوعات درگیرند .عموما مارکی که همیشه استفاده می کنند در بازار نیست و این موجب می شود که خدمات یک هتل افت کند و  نظر میهمان راجع به آن هتل تغییر کند .

مشکلاتی نیز با نیروی انتظامی و بانک ها داریم و از سازمان میراث هم گله مندی هایی داریم ، سازمان باید از حالت تصدی گری بیرون آید و به  بخش خصوصی بیشتر بها داده شود ، با توجه به اینکه  همواره مقام معظم رهبری تاکید بر حمایت از بخش خصوصی داشته اند اما همچنان نگاه ، نگاه دولتی حاکم بر هتلداری است .به اعتقاد بنده نرخ ها باید توسط خود هتل ها تعیین شود نه اینکه نماینده ی دولت تعیین نرخ کند و هتل ها می توانند جذب مسافر بیشتری داشته باشند .

همایش بزرگ جامعه هتلداران گیلان فرصتی است تا این موارد در همایش مطرح گردد و با همفکری و هم اندیشی به راهکارههای عملی برای توسعه ی فعالیت هتل ها و کمک به اقتصاد گردشگری گیلان داشته باشیم .

آخرین اخبار

مجمع عمومی عادی سالیانه و انتخابات بازرسین
مجمع عمومی عادی سالیانه جامعه هتلداران گیلان، در ساعت 16 روز پنجشنبه مورخ 1396/08/04 در مهمانسرای المپیک رشت برگزار می گردد.
پیام نوروزی
پیام تبریک مدیر عامل جامعه هتلداران استان گیلان به مناسبت فرا رسیدن سال 1396
پیام تبریک جامعه هتل داران به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار
هیات مدیره جامعه هتل داران گیلان درپیامی فرارسیدن روز خبرنگار را به اصحاب رسانه و جامعه خبری استان گیلان تبریک گفت.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی تأکید کرد؛ رشد گردشگران ورودی به کشور به‌رغم تمام تهدیدهای بین‌المللی
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «گردشگری ورودی در ایران در یک سال اخیر به رغم تمام تهدیدهای بین المللی به ویژه در ماه های اخیر، رشد مطلوبی را تجربه کرد. ورود گردشگران خارجی تنها در پنج‌ماه نخست امسال ۴۵ درصد رشد داشته است و بیش از 3 میلیون و 140 هزار نفر از فروردین‌ تا مردادماه ۹۷ به ایران سفر کردند.»