مراسم تکریم و معارفه مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان برگزار شد

آیین معارفه مدیر کل جدید میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان در سالن همایش های بانک ملی رشت برگزار شد.

مراسم تکریم و معارفه مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان برگزار شد

آیین معارفه مدیر کل جدید میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان با حضور دکتر خیاطیان معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، دلبری مدیر کل امور استانها سازمان ،مصطفی سالاری استاندار گیلان ، فرماندار رشت و  مسوولین استانی ، شهرستانی و فعالان گردشگری گیلان در سالن همایش های بانک ملی رشت برگزار شد.

محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور در این مراسم اظهار داشت : استان گیلان دارای موهبت های بسیاری است ،وجود جنگل های هیرکانی پایگاه بسیار ارزشمندی برای فعالیت های پژوهشی و گردشگری می تواند باشد .دریای خزر فرصتی را فراهم کرده که بتوانیم در حوزه ی گردشگری نقش بسزایی را ایفا کنیم.

او افزود : تنوع غذایی در گیلان که در دست مطالعه یونسکو است از ظرفیت های استان می باشد و تولید صنایع دستی با استفاده از مواد اولیه ی موجود در استان نیز دیگر پتانسیل بالای این منطقه است .

خیاطیان گفت : بومگردی رشد بسیار خوبی در استان گیلان داشته که همه ی این موهبت ها ظرفیتی است که گیلان دارد که از نگاه سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در جهت توسعه ی اقتصادی و اشتغالزایی قرار گیرد.

او ادامه داد : البته نباید از محیط زیست شکننده ی این استان غافل شویم که حجم بالای گردشگران می تواند باعث بروز مشکلاتی شود که باید برای آن برنامه ریزی شود .موضوع دفع زباله در استان هنوز به صورت ریشه ای حل نشده است و این تهدیدها را باید به فرصت تبدیل کنیم و با برنامه ریزی صحیح مشکلات را به حداقل برسانیم.

خیاطیان خاطر نشان کرد : ما به عنوان متولیان حوزه گردشگری برای ایجاد زیر ساخت ها و همچنین به وجود آمدن وفاق و همدلی در بین ارگان ها در استان نقش بسزایی داریم. به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص سند چشم انداز  ۱۴۰۴ و نقش گردشگری در آن چشم انداز واقفیم اما در عمل هنوز نتوانستیم بر اساس شاخصه ها حرکت کنیم تا به آن چشم انداز برسیم.

او ادامه داد : نگاه امروز یک نگاه تعاملی است و امیدوارم استاندار محترم گیلان و مدیر کل محترم میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و سایر مسوولین استاندار با ایجاد وفاق و همدلی در جهت توسعه ی گردشگری استان تلاش کنند.

او با بیان اینکه سند توسعه گردشگری در سازمان در حال تدوین است ، گفت : قوانینی برای استانهای شمالی در این سند در حال وضع است تا بتوان از ظرفیت دریا و جنگل بهره برد.ایجاد کریدور گردشگری در استانهای شمالی می تواند موجب جذب گردشگران خارجی شود .

خیاطیان ضمن تشکر از تلاشهای مدیر کل میراث فرهنگی گیلان گفت : اتفاقات خوبی در ۵ سال تصدی ایشان در گیلان رخ داده است ،بیش از هشت هزار تخت در هتل های استانها  ۸۵ طرح گردشگری در گیلان در حال مطالعه است و این نشان از همراهی سازمان با بخش خصوصی است .منابع دولتی برای توسعه ی گردشگری محدود است و باید حتما از پتانسیل و مشارکت بخش خصوصی استفاده شود .

او گفت: تعداد ۱۱ واحد بومگردی در گیلان در گذشته به بیش از ۴۰۰ واحد افزایش داشته است که این امر می تواند از مهاجرت روستاییان جلوگیری کند.۱۲۰ طرح سرمایه گذاری در گیلان به بهره برداری رسیده است و از زحمات اداره کل میراث فرهنگی استان قدردانی می کنم.

او با اشاره به سوابق فرهنگی و علمی دکتر امیر انتخابی مدیر کل جدید میراث فرهنگی استان گفت : امیدوارم که وجود دکتر امیر انتخابی در اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان منشا خدمات شایسته باشد و بی شک ایشان نیازمند همراهی و تعامل سایر مسوولین استان نیز خواهند بود و انتظار سازمان از مسوولین استان این گیلان است که از ظرفیت های استان بهره گیری شود و با ایجاد زیر ساخت های گردشگری ،سازمان را یاری کنند .

رضا علیزاده مدیر کل اسبق میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در این مراسم اظهار داشت : از زحمات تمامی مسوولین علی الخصوص استاندار کنونی و اسبق گیلان ، همکاران اداره کل ، نیروی انتظامی که در طول تصدی بنده در سمت مدیر کل تلاشهای فراوانی در جهت توسعه و رونق گردشگری و حفظ امنیت این بخش داشته اند قدردانی می کنم.

او افزود :از معاونین اداره کل در حوزه های گردشگری ، صنایع دستی به جهت توسعه ی این بخشها تشکر می کنم.

دکتر شهرود امیر انتخابی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در آیین معارفه خود گفت : از دکتر مونسان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری تشکر می کنم که به بنده عنایت ویژه داشتند و امیدوارم که بتوانم خدمات ارزنده ای را در استان داشته باشم.

او با اشاره به محور فعالیت های سازمان میراث فرهنگی کشور گفت : اداره کل میراث فرهنگی به تنهایی نمی تواند فعالیت های این سازمان را پیش ببرد چون یک اداره فرا بخشی است و برخی از فعالیت های آن در موازات با سایر نهادهاست که باید با تعامل دستگاههای اجرایی به مرحله ی عمل برسد.

او با بیان اینکه دولت یازدهم از ابتدای استقرار خود به بحث گردشگری توجه داشته است ،اظهار داشت : دکتر روحانی توجه ی ویژه ای به بخش گردشگری دارند و ما نیز باید در این بخش تلاشهای بیشتری داشته باشیم هر چند که نیازمند قوانین و همچنین حمایت در این بخش هستیم.

او گردشگری را موجب رونق اقتصادی کشور خواند و افزود : به دلیل مشکلاتی که کشور با وجود تحریم و فشارهای خارجی با آن درگیر بود،  مسوولین نظام به اجماع نظر رسیدند که با رونق بخش گردشگری راه توسعه را ادامه دهیم.

امیر انتخابی گفت : بنده طرح اقتصاد گردشگری به جای اقتصاد نفت را به رشته ی تحریر آورده ام و امیدوارم که در استان گیلان این طرح به صورت پایلوت اجرایی شود.

او اضافه کرد : زیر ساخت های گردشگری نقش مهمی در توسعه ی گردشگری دارد اما کشورهای دنیا نیز در ابتدای راه توسعه ی گردشگری تمامی زیر ساخت های گردشگری آنها فراهم نبود اما توانستند با ظر فیت های بومی خود جذب گردشگر داشته باشند و به رونق اقتصادی برسند.

او ادامه داد : ان شالله این طرح به صورت پایلوت در استان گیلان و با محوریت برنامه های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت در گیلان اجرا خواهد شد و باید تاکید ما بر تمرکز بر چند نوع گردشگری خاص برای اجرا در استان باشد .

امیر انتخابی تاکید کرد :اگر چه استان گیلان در جذب گردشگران داخلی موفق است اما باید تلاش کنیم که گردشگران خارجی را جذب کنیم تا ارز آوری را نیز برای کشور داشته باشیم .

او افزود :به غیر از نگهداشت ،حفظ هویت تاریخی بناهای تاریخی و میراثی باید بر ثبت جهانی ماسوله و ثبت جهانی جنگل های هیرکانی نیز تمرکز داشته باشیم و پیگیری کنیم که این امر موجب ورود و جذب گردشگران خارجی خواهد شد.

دکتر امیر انتخابی در خصوص صنایع دستی گفت : باید در زمینه ی تجاری سازی صنایع دستی گیلان تلاش کنیم و از ورود صنایع دستی خارجی به استان گیلان جلوگیری کنیم و این نیازمند ورود مسوولین استان در این امر هستیم.

دکتر مصطفی سالاری استاندار گیلان نیز در این آیین گفت : گردشگری را مهمترین ظرفیت اقتصادی برای گیلان می دانیم و در این حوزه زمینه های بکر فراوان است.

او افزود : نارسایی ها و کاستی ها از سوی دستگاهها و نهادها به ما اعلام شود تا آن را مرتفع کنیم و از اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان حمایت می کنیم.

 

آخرین اخبار

مجمع عمومی عادی سالیانه و انتخابات بازرسین
مجمع عمومی عادی سالیانه جامعه هتلداران گیلان، در ساعت 16 روز پنجشنبه مورخ 1396/08/04 در مهمانسرای المپیک رشت برگزار می گردد.
پیام نوروزی
پیام تبریک مدیر عامل جامعه هتلداران استان گیلان به مناسبت فرا رسیدن سال 1396
پیام تبریک جامعه هتل داران به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار
هیات مدیره جامعه هتل داران گیلان درپیامی فرارسیدن روز خبرنگار را به اصحاب رسانه و جامعه خبری استان گیلان تبریک گفت.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی تأکید کرد؛ رشد گردشگران ورودی به کشور به‌رغم تمام تهدیدهای بین‌المللی
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «گردشگری ورودی در ایران در یک سال اخیر به رغم تمام تهدیدهای بین المللی به ویژه در ماه های اخیر، رشد مطلوبی را تجربه کرد. ورود گردشگران خارجی تنها در پنج‌ماه نخست امسال ۴۵ درصد رشد داشته است و بیش از 3 میلیون و 140 هزار نفر از فروردین‌ تا مردادماه ۹۷ به ایران سفر کردند.»